74ACTQ240QSCX
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20QSOP
product image
74ACTQ240QSCX Picture
SeekIC No. : 003543989 Detail
74ACTQ240QSCX: IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20QSOP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74ACTQ240QSCX
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 74ACTQ Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Logic Type: Inverter, Buffer Number of Circuits: 2
Number of Inputs: 4 High Level Output Current : - 32 mA
Features: 3-State Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Current - Quiescent (Max): 4µA Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
Logic Level - Low: 0.8V Logic Level - High: 2V
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 7ns @ 5V, 50pF Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount Supplier Device Package: 20-QSOP
Package / Case: 20-LSOP (0.154", 3.90mm Width)
Description
Logic Type: Inverter, Buffer
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Mounting Type: Surface Mount
Voltage - Supply: 4.5 V ~ 5.5 V
Logic Level - High: 2V
Logic Level - Low: 0.8V
Features: 3-State
Current - Output High, Low: 24mA, 24mA
Max Propagation Delay @ V, Max CL: 7ns @ 5V, 50pF
Number of Circuits: 2
Number of Inputs: 4
Current - Quiescent (Max): 4µA
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Fairchild Semiconductor
Supplier Device Package: 20-QSOP
Series: 74ACTQ
Parameters:
Technical/Catalog Information74ACTQ240QSCX
VendorFairchild Semiconductor
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Logic TypeLine Driver, Inverting
Package / Case20-QSOP (SSOP)
PackagingTape & Reel (TR)
Mounting TypeSurface Mount
Number of Bits per Element4
Number of Elements2 - Dual
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V