74F646BSPC
Bus Transceivers Oct Bus Tran and Reg
product image
74F646BSPC Picture
SeekIC No. : 00419222 Detail
74F646BSPC: Bus Transceivers Oct Bus Tran and Reg
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
74F646BSPC
Quick Details
Logic Type : Bipolar Logic Family : 74F
Number of Channels per Chip : 8 Input Level : TTL
Output Level : TTL Output Type : 3-State
High Level Output Current : - 15 mA Low Level Output Current : 64 mA
Propagation Delay Time : 8 ns Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V Maximum Operating Temperature : + 70 C
Package / Case : PDIP-24 Packaging : Rail
Description
Number of Channels per Chip : 8
Output Type : 3-State
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Supply Voltage - Max : 5.5 V
Supply Voltage - Min : 4.5 V
Logic Type : Bipolar
Input Level : TTL
Output Level : TTL
High Level Output Current : - 15 mA
Package / Case : PDIP-24
Propagation Delay Time : 8 ns
Low Level Output Current : 64 mA
Packaging : Rail
Logic Family : 74F
Features:
Independent registers for A and B buses
Multiplexed real-time and stored data
F648 has inverting data paths
F646'F646B have non-inverting data paths
F646B is a faster version of the 'F646
TRI-STATE outputs
300 mil slim DIP
Guaranteed 4000V minimum ESD protection
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
StorageTemperature........................................... -65 to +150
AmbientTemperatureunderBias............................ -55to +125
JunctionTemperatureunderBias........................... -55 to +175
Plastic ..................................................................-55 to +150
VCC Pin Potential to
GroundPin ..............................................................-05V to +7.0V
InputVoltage(Note2).............................................. -05V to +7.0V
InputCurrent(Note2).......................................... -30mA to +50mA
Voltage Applied to Output
in HIGH State (with VCC 0V)
StandardOutput .......................................................-05V to +VCC
TRI-STATEOutput..................................................... -05V to +55V
Current Applied to Output
inLOWState(Max) ......................................twicetheratedIOL (mA)
ESDLastPassingVoltage(Min).............................................. 4000V