8L21-12-00
RELAY REED SPST 500MA 12V
product image
8L21-12-00 Picture
SeekIC No. : 003830620 Detail
8L21-12-00: RELAY REED SPST 500MA 12V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
8L21-12-00
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: 8L Manufacturer: Coto Technology
Processor Series : HCS12X Relay Type: Reed
Coil Type: Non Latching Coil Current: 24mA
Coil Voltage: 12VDC Contact Form: SPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current): 500mA Switching Voltage: 200VAC, 200VDC - Max
Turn On Voltage (Max): 9.6 VDC Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Description
Coil Type: Non Latching
Coil Voltage: 12VDC
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Termination Style: PC Pin
Packaging: Tube
Relay Type: Reed
Contact Rating (Current): 500mA
Turn On Voltage (Max): 9.6 VDC
Turn Off Voltage (Min): 1 VDC
Coil Current: 24mA
Contact Form: SPST-NC (1 Form B)
Manufacturer: Coto Technology
Switching Voltage: 200VAC, 200VDC - Max
Series: 8L
Parameters:
Technical/Catalog Information8L21-12-00
VendorCoto Technology
CategoryRelays
Relay TypeReed
Mounting TypeThrough Hole
CircuitSPST-NC (1 Form B)
Contact Rating @ Voltage0.5A @ 200VAC/DC
Coil Voltage12VDC
Control Off Voltage (Min)1 VDC
Control On Voltage (Max)9.6 VDC
Coil Current24mA