942C16P33K-F
Film Capacitors FILM
product image
942C16P33K-F Picture
SeekIC No. : 001004065 Detail
942C16P33K-F: Film Capacitors FILM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
942C16P33K-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product Type : Snubber Dielectric : Polypropylene (PP)
Series : 942C
Description
Capacitance :
Tolerance :
Voltage Rating :
Operating Temperature Range :
Termination Style :
Lead Spacing :
Dimensions :
Dielectric : Polypropylene (PP)
Product Type : Snubber
Series : 942C
Parameters:
Technical/Catalog Information942C16P33K-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance0.33F
Voltage - Rated 1600V (1.6kV)
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polypropylene Film
Package / CaseAxial
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)5.0 mOhm