AC5-12-1594
PinoutDescriptionThe AC5-12-1594 is designed to power 4 CCFL's to a nominal power level of 24 watts from a +12V source.Intensity control (0-100%)is accomplished by the user providing a variable dc level of 0V (off) to 5V (full on) at pin 5 of CON1. Features of the AC5-12-1594 are:(1)weight=60 gram...
product image
AC5-12-1594 Picture
SeekIC No. : 004264504 Detail
AC5-12-1594: PinoutDescriptionThe AC5-12-1594 is designed to power 4 CCFL's to a nominal power level of 24 watts from a +12V source.Intensity control (0-100%)is accomplished by the user providing a variable dc l...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AC5-12-1594
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Pinout
  Connection Diagram
Description
The AC5-12-1594 is designed to power 4 CCFL's to a nominal power level of 24 watts from a +12V source.Intensity control (0-100%)is accomplished by the user providing a variable dc level of 0V (off) to 5V (full on) at pin 5 of CON1.