ACV24N2.4
PWR SUPPLY LIN 24V 2.4A OVP SGL
product image
ACV24N2.4 Picture
SeekIC No. : 003812319 Detail
ACV24N2.4: PWR SUPPLY LIN 24V 2.4A OVP SGL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACV24N2.4
Number of POTs : Single Voltage - Output: 24V
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 2.4A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 57W
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 4.87" L x 5.62" W x 2.50" H (123.5mm x 142.6mm x 63.0mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Output: 24V
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC
Manufacturer: Emerson Network Power
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame)
Efficiency: 60%
Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 2.4A
Power (Watts): 57W
Series: ACV
Size / Dimension: 4.87" L x 5.62" W x 2.50" H (123.5mm x 142.6mm x 63.0mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationACV24N2.4
Number of Outputs1
Power (Watts)115W
Voltage - Output24V
Voltage - Input100 ~ 240VAC
1st Output24 VDC @ 2.4A