ACV24N3.6
PWR SUPPLY LIN 24V 3.6A OVP SGL
product image
ACV24N3.6 Picture
SeekIC No. : 003812320 Detail
ACV24N3.6: PWR SUPPLY LIN 24V 3.6A OVP SGL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ACV24N3.6
Number of POTs : Single Voltage - Output: 24V
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 3.6A
Output - 2 @ Current (Max): - Output - 3 @ Current (Max): -
Output - 4 @ Current (Max): - Power (Watts): 86W
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame) Applications: Commercial
Mounting Type: Chassis Mount Size / Dimension: 7.00" L x 4.87" W x 2.75" H (178.0mm x 123.0mm x 69.9mm)
Operating Temperature: 0°C ~ 50°C
Mounting Type: Chassis Mount
Voltage - Output: 24V
Voltage - Input: 100 ~ 240 VAC
Manufacturer: Emerson Network Power
Power Supply Type: Linear, Regulated (Open Frame)
Efficiency: 60%
Output - 1 @ Current (Max): 24 VDC @ 3.6A
Power (Watts): 86W
Series: ACV
Size / Dimension: 7.00" L x 4.87" W x 2.75" H (178.0mm x 123.0mm x 69.9mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationACV24N3.6
Number of Outputs1
Power (Watts)115W
Voltage - Output24V
Voltage - Input100 ~ 240VAC
1st Output24 VDC @ 3.6A