AFK227M10E16B-F
CAP ALUM 220UF 10V 20% SMD
product image
AFK227M10E16B-F Picture
SeekIC No. : 002908179 Detail
AFK227M10E16B-F: CAP ALUM 220UF 10V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK227M10E16B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 220µF Voltage Rating: 10V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Features: General Purpose
Ripple Current: 300mA ESR (Equivalent Series Resistance): 260 mOhm
Length : 29 mm Impedance: 260 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm) Height - Seated (Max): 0.244" (6.20mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Voltage Rating: 10V
Capacitance: 220µF
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Size / Dimension: 0.315" Dia (8.00mm)
Ripple Current: 300mA
Height - Seated (Max): 0.244" (6.20mm)
Surface Mount Land Size: 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 260 mOhm
Impedance: 260 mOhm
Packaging: BulkAlternate Packaging
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK227M10E16B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)260.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Size / Dimension-
Lead Spacing-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating10V