AFK227M50G24B-F
Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 50V 220uF 10X10.2
product image
AFK227M50G24B-F Picture
SeekIC No. : 00751997 Detail
AFK227M50G24B-F: Aluminum Electrolytic Capacitors - SMD 50V 220uF 10X10.2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK227M50G24B-F
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 220 uF Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts ESR : 0.18 Ohms
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C Dimensions : 10 mm Dia. x 10.2 mm L x 12 mm H
Product : Low ESR Electrolytic Capacitors
Description
Tolerance : 20 %
Voltage Rating : 50 Volts
Capacitance : 220 uF
Operating Temperature Range : - 55 C to + 105 C
Dimensions : 10 mm Dia. x 10.2 mm L x 12 mm H
ESR : 0.18 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK227M50G24B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance220F
ESR (Equivalent Series Resistance)880.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating50V