AFK228M25P44B-F
CAP ALUM 2200UF 25V 20% SMD
product image
AFK228M25P44B-F Picture
SeekIC No. : 002907731 Detail
AFK228M25P44B-F: CAP ALUM 2200UF 25V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AFK228M25P44B-F
Quick Details
Series: AFK Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance: 2200µF Voltage Rating: 25V
Tolerance: ±20% Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Features: General Purpose
Ripple Current: 1.8A ESR (Equivalent Series Resistance): 35 mOhm
Length : 29 mm Impedance: 35 mOhm
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.630" Dia (16.00mm) Height - Seated (Max): 0.650" (16.50mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
Voltage Rating: 25V
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Lifetime @ Temp.: 5000 Hrs @ 105°C
Capacitance: 2200µF
Ripple Current: 1.8A
Packaging: BulkAlternate Packaging
Height - Seated (Max): 0.650" (16.50mm)
Size / Dimension: 0.630" Dia (16.00mm)
Impedance: 35 mOhm
Surface Mount Land Size: 0.669" L x 0.669" W (17.00mm x 17.00mm)
ESR (Equivalent Series Resistance): 35 mOhm
Manufacturer: Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Series: AFK
Parameters:
Technical/Catalog InformationAFK228M25P44B-F
VendorCornell Dubilier Electronics (CDE)
CategoryCapacitors
Capacitance2200F
ESR (Equivalent Series Resistance)35.0 mOhm
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Package / CaseRadial - Surface Mount
PackagingBulk
Tolerance±20%
Voltage Rating25V