AIC1734-30PXT
product image
AIC1734-30PXT Picture
SeekIC No. : 004279086 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AIC1734-30PXT
Description
Features of the AIC1734-30PXT are:(1)low dropout voltage of 470mV at 300mA out-put current (3.0V output version); (2)guaranteed 300mA output current; (3)low ground current at 55 uA; (4)2% accuracy output voltage of 1.8V/ 2.0V /2.5V /2.7V/ 3.0V/ 3.3V/ 3.5V/ 3.7V/ 3.8V/ 5.0V/ 5.2V; (5)only needs 1uF output capacitor for stability; (6)current and thermal limiting.
The absolute maximum ratings of the AIC1734-30PXT can be summarized as:(1)Input Supply Voltage: -0.3 to 12 V;(2)Operating Temperature Range: -40°C to 85°C;(3)Storage Temperature Range: -65°C to 150°C;(4)Maximum Junction Temperature: 125°C;(5)Lead Temperature (Soldering) 10 sec.: 260°C;(6)Thermal Resistance Junction to Ambient (SOT-89 Package): 160°C/W. If you want to know more information about it, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .