APT40DQ120BCTG
DIODE ULT FAST 2X40A 1200V TO247
product image
APT40DQ120BCTG Picture
SeekIC No. : 003426650 Detail
APT40DQ120BCTG: DIODE ULT FAST 2X40A 1200V TO247
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT40DQ120BCTG
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3.3V @ 40A Gain : 15 dB
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 1200V Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 40A
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV) Reverse Recovery Time (trr): 350ns
Diode Type: Standard Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode Mounting Type: Through Hole, Radial
Package / Case: TO-247-3 Supplier Device Package: TO-247 [B]
Description
Series: -
Diode Type: Standard
Speed: Fast Recovery = 200mA (Io)
Diode Configuration: 1 Pair Common Cathode
Packaging: Tube
Package / Case: TO-247-3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 40A
Mounting Type: Through Hole, Radial
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 1200V (1.2kV)
Current - Reverse Leakage @ Vr: 100µA @ 1200V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
Supplier Device Package: TO-247 [B]
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 3.3V @ 40A