APT75GN120B2G
IGBT 1200V 200A 833W TMAX
product image
APT75GN120B2G Picture
SeekIC No. : 003434407 Detail
APT75GN120B2G: IGBT 1200V 200A 833W TMAX
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
APT75GN120B2G
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: Trench and Field Stop Frequency : 0.5 GHz to 2 GHz
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 75A
Current - Collector (Ic) (Max): 200A Power - Max: 833W
Input Type: Standard Mounting Type: Through Hole
Package / Case: TO-247-3 Variant Supplier Device Package: T-MAX? [B2]
Description
Series: -
Input Type: Standard
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Tube
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): 1200V
Manufacturer: Microsemi Power Products Group
IGBT Type: Trench and Field Stop
Package / Case: TO-247-3 Variant
Supplier Device Package: T-MAX? [B2]
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic: 2.1V @ 15V, 75A
Current - Collector (Ic) (Max): 200A
Power - Max: 833W
Parameters:
Technical/Catalog InformationAPT75GN120B2G
VendorMicrosemi-PPG
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Input TypeStandard
Power - Max833W