ASDX015A24R
Board Mount Pressure / Force Sensors 0 to 5Psi Absolute 8-Pin PDIP-A2
product image
ASDX015A24R Picture
SeekIC No. : 002678056 Detail
ASDX015A24R: Board Mount Pressure / Force Sensors 0 to 5Psi Absolute 8-Pin PDIP-A2
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ASDX015A24R
Mfg:
Honeywell / Microswitch
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Operating Pressure : 0 psi to 15 psi Pressure Type : Absolute
Accuracy : 2 % Output Type : Digital
Mounting Style : Through Hole Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Package / Case : DIP Port Type : Single Axial Barbless
Description
Operating Pressure : 0 psi to 15 psi
Accuracy : 2 %
Mounting Style : Through Hole
Package / Case : DIP
Pressure Type : Absolute
Output Type : Digital
Port Type : Single Axial Barbless
Operating Supply Voltage : 4.75 V to 6.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationASDX015A24R
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySensors, Transducers
Operating Pressure0 ~ 15 PSIA
Voltage - Rated 4.75 - 5.25VDC
Output0.5 ~ 4.5V
Package / CaseDIP
Pressure TypeAbsolute
FeaturesCalibrated and Temperature Compensated
Interface-
Pressure Port0.09" (2.29mm) O.D.