AT24C11N-10SU-1.8
EEPROM 1K 2-WIRE 1M CYCLES - 10MS 1.8V
product image
AT24C11N-10SU-1.8 Picture
SeekIC No. : 00458891 Detail
AT24C11N-10SU-1.8: EEPROM 1K 2-WIRE 1M CYCLES - 10MS 1.8V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT24C11N-10SU-1.8
Mfg:
Atmel
Quick Details
Memory Size : 1 Kbit Organization : 128 x 8
Data Retention : 100 Years Maximum Clock Frequency : 0.4 MHz
Maximum Operating Current : 3 mA Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8
Description
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOIC-8
Maximum Clock Frequency : 0.4 MHz
Data Retention : 100 Years
Operating Supply Voltage : 2.5 V, 3.3 V, 5 V
Maximum Operating Current : 3 mA
Memory Size : 1 Kbit
Organization : 128 x 8
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT24C11N-10SU-1.8
Memory TypeEEPROM
Memory Size1K (128 x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Package / Case8-SOIC
PackagingTube
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C