AT89C2051-24SI
8-bit Microcontrollers (MCU) 20 PINS UART 2K FLASH - 24MHZ
product image
AT89C2051-24SI Picture
SeekIC No. : 00376586 Detail
AT89C2051-24SI: 8-bit Microcontrollers (MCU) 20 PINS UART 2K FLASH - 24MHZ
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89C2051-24SI
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : 8051 Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 24 MHz Program Memory Size : 2 KB
Data RAM Size : 128 B On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 4 V to 6 V Package / Case : SOIC
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Core : 8051
Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : No
Program Memory Size : 2 KB
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Package / Case : SOIC
Operating Supply Voltage : 4 V to 6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT89C2051-24SI
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size2K x 8
RAM Size128 x 8
Number of I /O15
Package / Case20-SOIC
Speed24MHz
Controller Series89C
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size-
Core Processor8051
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityUART/USART
PeripheralsLED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V