AT89C2051-24SU
8-bit Microcontrollers (MCU) 20 PINS UART 2K FLASH-24MHZ 4-5.5V
product image
AT89C2051-24SU Picture
SeekIC No. : 00360817 Detail
AT89C2051-24SU: 8-bit Microcontrollers (MCU) 20 PINS UART 2K FLASH-24MHZ 4-5.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89C2051-24SU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : 8051 Processor Series : AT89x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Program Memory Size : 2 KB Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2.7 V to 6 V
Package / Case : SOIC Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 8 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Core : 8051
Processor Series : AT89x
Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : No
Program Memory Size : 2 KB
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Package / Case : SOIC
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 6 V
Pinout
  Connection Diagram
Description
Features of the AT89C2051-24SU are:(1)compatible with MCS-51 products;(2)2K bytes of in-system programmable (ISP) flash memory;(3)2.7V to 6V operating range;(4)fully static operation: 0 Hz to 24 MHz;(5)two-level program memory lock;(6)128 x 8-bit internal RAM;(7)15 programmable I/O lines;(8)two 16-bit timer/counters;(9)six interrupt sources;(10)programmable serial UART channel;(11)direct LED drive outputs;(12)on-chip analog comparator;(13)low-power idle and power-down modes;(15)green (Pb/halide-free) packaging option.
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT89C2051-24SU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size2K x 8
RAM Size128 x 8
Number of I /O15
Package / Case20-SOIC
Speed24MHz
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityUART/USART
PeripheralsLED
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 6 V