AT89C4051-12SU
8-bit Microcontrollers (MCU) 8051 4K FLASH 2.7 TO 5.5V 12MHZ 4V-5.5V
product image
AT89C4051-12SU Picture
SeekIC No. : 00370204 Detail
AT89C4051-12SU: 8-bit Microcontrollers (MCU) 8051 4K FLASH 2.7 TO 5.5V 12MHZ 4V-5.5V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89C4051-12SU
Quick Details
Core : 8051 Processor Series : AT89x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Program Memory Size : 4 KB Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 2.7 V to 6 V
Package / Case : SOIC Mounting Style : SMD/SMT
Core : 8051
Processor Series : AT89x
Program Memory Size : 4 KB
Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : No
Maximum Clock Frequency : 24 MHz
Package / Case : SOIC
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 6 V
Pinout
  Connection Diagram
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT89C4051-12SU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size4K x 8
RAM Size128 x 8
Number of I /O15
Package / Case20-SOIC
Speed12MHz
Controller Series89C
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityUART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, LED, POR
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 6 V