AT89C55WD-24AU
8-bit Microcontrollers (MCU) 20K FLASH - 24MHZ
product image
AT89C55WD-24AU Picture
SeekIC No. : 00361689 Detail
AT89C55WD-24AU: 8-bit Microcontrollers (MCU) 20K FLASH - 24MHZ
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AT89C55WD-24AU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : 8051 Processor Series : AT89x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Program Memory Size : 20 KB Data RAM Size : 256 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 4 V to 6 V
Package / Case : TQFP Mounting Style : SMD/SMT
Data Bus Width : 8 bit
Mounting Style : SMD/SMT
Core : 8051
Processor Series : AT89x
Data RAM Size : 256 B
On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 4 V to 6 V
Maximum Clock Frequency : 33 MHz
Package / Case : TQFP
Program Memory Size : 20 KB
Parameters:
Technical/Catalog InformationAT89C55WD-24AU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size20K x 8
RAM Size256 x 8
Number of I /O32
Package / Case44-TQFP
Speed24MHz
Controller Series89C
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityUART/USART
PeripheralsWDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4 V ~ 5.5 V