B32591C6333J008
CAP FILM 0.033UF 400VDC RADIAL
product image
B32591C6333J008 Picture
SeekIC No. : 002966629 Detail
B32591C6333J008: CAP FILM 0.033UF 400VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B32591C6333J008
  • Qty
  • 0~1
Quick Details
Series: B32591 Manufacturer: EPCOS Inc
Capacitance: 0.033µF Voltage Rating - AC: 200V
Voltage Rating - DC: 400V Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±5% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Mounting Style : Stud Height - Seated (Max): 0.354" (9.00mm)
Termination: PC Pins Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Features: General Purpose Applications: -
Description
Tolerance: ±5%
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial
Termination: PC Pins
Features: General Purpose
Applications: -
Manufacturer: EPCOS Inc
Dielectric Material: Polyester, Metallized
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Capacitance: 0.033µF
Voltage Rating - AC: 200V
Voltage Rating - DC: 400V
Height - Seated (Max): 0.354" (9.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Packaging: Bulk
Series: B32591
Size / Dimension: 0.512" L x 0.197" W (13.00mm x 5.00mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationB32591C6333J008
VendorEPCOS Inc
CategoryCapacitors
Capacitance0.033F
Voltage - Rated 400V
Tolerance±5%
PackagingBulk
Maximum Temperature-55°C ~ 100°C
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
Lifetime @ Temp.200000 Hrs @ 85°C