BSO200N03S
MOSFET N-CH 30V 7A
product image
BSO200N03S Picture
SeekIC No. : 00161738 Detail
BSO200N03S: MOSFET N-CH 30V 7A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BSO200N03S
Mfg:
Infineon Technologies
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Transistor Polarity : N-Channel Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V Continuous Drain Current : 7 A
Resistance Drain-Source RDS (on) : 20 mOhms Configuration : Single Quad Drain Triple Source
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : DSO-8 Packaging : Reel
Description
Transistor Polarity : N-Channel
Gate-Source Breakdown Voltage : +/- 20 V
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Drain-Source Breakdown Voltage : 30 V
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Configuration : Single Quad Drain Triple Source
Resistance Drain-Source RDS (on) : 20 mOhms
Continuous Drain Current : 7 A
Package / Case : DSO-8
Features:
• Fast switching MOSFET for SMPS
• Optimized technology for notebook DC/DC
• Qualified according to JEDEC1 for target applications
• N-channel
• Logic level
• Excellent gate charge x RDS(on) product (FOM)
• Very low on-resistance RDS(on)
• Avalanche rated
• dv /dt rated
Specifications
Parameter
Symbol
Conditions
Values
Unit
10 secs
steady state
Continuous drain current
ID
TA=25 °C1)
8.8
A
TA=70 °C1)
-7.1
Pulsed drain current, one channel active
I Dpulse
TA=25 °C2)
35
A
Avalanche energy, single pulse
EAS
I D=-9.1 A, RGS=25
17
mJ
Reverse diode dv/dt
dv/dt
ID=-9.1 A, VDS=20 V,
di /dt =-200 A/s,
T j,max=150 °C
6
kV/s
Gate source voltage
VGS
±25
V
Power dissipation
Ptot
TA=25 °C1)
2.5
W
Operating temperature
T j , T stg
°C
IEC climatic category, DIN IEC 68-1
°C
Parameters:
Technical/Catalog InformationBSO200N03S
VendorInfineon Technologies
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeSurface Mount
FET PolarityN-Channel
Drain to Source Voltage (Vdss)30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C7A
Rds On (Max) @ Id, Vgs20 mOhm @ 8.8A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds 840pF @ 15V
Power - Max1.56W
PackagingTape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs6.5nC @ 5V