BST-12/125-D48-C
DC/DC Converters 3W 48V/+-12V +-125mA
product image
BST-12/125-D48-C Picture
SeekIC No. : 002715504 Detail
BST-12/125-D48-C: DC/DC Converters 3W 48V/+-12V +-125mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BST-12/125-D48-C
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 2 W
Input Voltage Range : 18 V to 72 V Input Voltage (nominal) : 48 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : +/- 12 V
Output Current (Channel 1) : +/- 125 mA Output Voltage (Channel 2) : 12 V
Package / Case Size : DIP
Description
Output Current (Channel 2) :
Mounting Style :
Product : Isolated
Input Voltage (nominal) : 48 V
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : DIP
Output Power : 2 W
Output Voltage (Channel 1) : +/- 12 V
Output Voltage (Channel 2) : 12 V
Output Current (Channel 1) : +/- 125 mA
Input Voltage Range : 18 V to 72 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBST-12/125-D48-C
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 72VDC
Output±12V
Power (Watts)3W
Number of Outputs2
1st Output12 VDC @ 125mA
2nd Output-12 VDC @ 125mA