BST-5/250-D48-C
DC/DC Converters 3W 48V/+-5V +-250mA
product image
BST-5/250-D48-C Picture
SeekIC No. : 002720947 Detail
BST-5/250-D48-C: DC/DC Converters 3W 48V/+-5V +-250mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BST-5/250-D48-C
Mfg:
Murata Power Solutions
  • Qty
  • 0~73
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 3 W
Input Voltage Range : 18 V to 72 V Input Voltage (nominal) : 48 V
Number of Outputs : 2 Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 250 mA Output Voltage (Channel 2) : - 5 V
Output Current (Channel 2) : - 250 mA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case Size : DIP-8
Description
Product : Isolated
Input Voltage (nominal) : 48 V
Number of Outputs : 2
Output Power : 3 W
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 250 mA
Output Voltage (Channel 2) : - 5 V
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case Size : DIP-8
Input Voltage Range : 18 V to 72 V
Output Current (Channel 2) : - 250 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBST-5/250-D48-C
VendorMurata Power Solutions Inc
CategoryPower Supplies
Voltage - Input18 ~ 72VDC
Output±5V
Power (Watts)3W
Number of Outputs2
1st Output5 VDC @ 250mA
2nd Output-5 VDC @ 250mA