BY329X-1500S,127
Rectifiers Diode Fast Recovery Rectifier 1.5KV 6A
product image
BY329X-1500S,127 Picture
SeekIC No. : 00183413 Detail
BY329X-1500S,127: Rectifiers Diode Fast Recovery Rectifier 1.5KV 6A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BY329X-1500S,127
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Packaging : Rail
Description
Product :
Configuration :
Reverse Voltage :
Forward Voltage Drop :
Recovery Time :
Forward Continuous Current :
Max Surge Current :
Reverse Current IR :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging : Rail
Parameters:
Technical/Catalog InformationBY329X-1500S,127
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1500V (1.5kV)
Current - Average Rectified (Io)6A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 6.5A
Reverse Recovery Time (trr)160ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250A @ 1300V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)