BYT12P-1000
Rectifiers 12 Amp 1000 Volt
product image
BYT12P-1000 Picture
SeekIC No. : 00180660 Detail
BYT12P-1000: Rectifiers 12 Amp 1000 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYT12P-1000
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 1000 V Forward Voltage Drop : 1.9 V
Recovery Time : 155 ns Forward Continuous Current : 12 A
Max Surge Current : 75 A Reverse Current IR : 50 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : TO-220AC
Packaging : Tube
Description
Product : Fast Recovery Rectifiers
Configuration : Single
Reverse Current IR : 50 uA
Reverse Voltage : 1000 V
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Package / Case : TO-220AC
Forward Continuous Current : 12 A
Max Surge Current : 75 A
Forward Voltage Drop : 1.9 V
Recovery Time : 155 ns
Features:
·VERY HIGH REVERSE VOLTAGE CAPABILITY
·VERY LOW REVERSE RECOVERY TIME
·VERY LOW SWITCHING LOSSES
·LOW NOISE TURN-OFF SWITCHING
Application
·FREE WHEELING DIODE IN CONVERTERS AND MOTOR CONTROL CIRCUITS
·RECTIFIER IN S.M.P.S.
Specifications
Symbol Parameter
Value
Unit
VRRM
VRSM
IFRM
IF (RMS)
Repetitive Peak Reverse Voltage
Non Repetitive Peak Reverse Voltage
Repetitive Peak Forward Current tp  10s
RMS Forward Current
V
V
A
IF (RMS)
IF (AV)
IFSM
RMS Forward Current
Average Forward Current
Surge Non Repetitive Forward Current
Tcase = 100°C
= 0.5
tp = 10ms
Sinusoidal
25
- 40 to + 150
- 40 to + 150
A
W
°C
P Power Dissipation Tc =100°C