BYT200PIV-400
Rectifiers 2X100 Amp 400 Volt
product image
BYT200PIV-400 Picture
SeekIC No. : 00179555 Detail
BYT200PIV-400: Rectifiers 2X100 Amp 400 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYT200PIV-400
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Parallel
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.6 V
Recovery Time : 100 ns Forward Continuous Current : 100 A
Max Surge Current : 800 A Reverse Current IR : 120 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Max Surge Current : 800 A
Mounting Style : Through Hole
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 400 V
Forward Voltage Drop : 1.6 V
Configuration : Dual Parallel
Package / Case : ISOTOP
Recovery Time : 100 ns
Forward Continuous Current : 100 A
Reverse Current IR : 120 uA
Features:
· LOW CONDUCTION LOSSES
· NEGLIGIBLE SWITCHING LOSSES
· HIGH AVALANCHE CAPABILITY
· ISOLATED PACKAGE : 2500 VDC CAPACITANCE 42pF
Specifications
Symbol
Parameter
Value
Unit
VRRM
IF(RMS)
Repetitive peak reverse voltage
RMS forward current
400
V
A
IF (AV)
IFSM
P
Average Forward Current
Surge non Repetitive Forward Current
Power Dissipation
Tc = 80°C
= 0.5
tp = 10ms Sinusoidal
tp 10s
100
A
Tstg
Tj
Storage temperature range
Maximum junction temperature
- 40 to + 150
150
°C
°C
Description
Parameters:
Technical/Catalog InformationBYT200PIV-400
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)100A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 100A
Current - Reverse Leakage @ Vr120A @ 400V
Reverse Recovery Time (trr)100ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)