BYT230PIV-1000
Rectifiers 2X30 Amp 1000 Volt
product image
BYT230PIV-1000 Picture
SeekIC No. : 00180429 Detail
BYT230PIV-1000: Rectifiers 2X30 Amp 1000 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYT230PIV-1000
Quick Details
Product : Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Anti Parallel
Reverse Voltage : 1000 V Forward Voltage Drop : 1.9 V
Recovery Time : 165 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 200 A Reverse Current IR : 100 ua
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Product : Fast Recovery Rectifiers
Reverse Voltage : 1000 V
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 200 A
Packaging : Tube
Reverse Current IR : 100 ua
Package / Case : ISOTOP
Forward Voltage Drop : 1.9 V
Configuration : Dual Anti Parallel
Recovery Time : 165 ns
Features:
*VERYLOWREVERSERECOVERYTIME
*VERYLOWSWITCHINGLOSSES
*LOWNOISETURN-OFFSWITCHING
*INSULATEDPACKAGE:ISOTOP Insulationvoltage:2500VRMS Capacitance= 45pF Inductance<5 nH
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS Value UNIT
VRRM Peak repetitive reverse
voltage
1000 V
I FRM Peak working forward curren tp=5 s F=1kHz
A
I F(RMS) RMS forward current sinusoidal; a = 1.57 50 A
IF(AV) Average forward current Tc = 100°C = 0.5 30 A