BYT230PIV-400
Rectifiers 2X30 Amp 400 Volt
product image
BYT230PIV-400 Picture
SeekIC No. : 00178746 Detail
BYT230PIV-400: Rectifiers 2X30 Amp 400 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BYT230PIV-400
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Fast Recovery Rectifiers Configuration : Dual Anti Parallel
Reverse Voltage : 400 V Forward Voltage Drop : 1.5 V
Recovery Time : 100 ns Forward Continuous Current : 30 A
Max Surge Current : 350 A Reverse Current IR : 35 uA
Mounting Style : Through Hole Package / Case : ISOTOP
Packaging : Tube
Description
Product : Fast Recovery Rectifiers
Forward Voltage Drop : 1.5 V
Mounting Style : Through Hole
Forward Continuous Current : 30 A
Packaging : Tube
Reverse Voltage : 400 V
Package / Case : ISOTOP
Recovery Time : 100 ns
Max Surge Current : 350 A
Configuration : Dual Anti Parallel
Reverse Current IR : 35 uA
Features:
* VERY LOWREVERSE RECOVERY TIME
* VERY LOWSWITCHING LOSSES
* LOW NOISETURN-OFFSWITCHING
* INSULATED PACKAGE:ISOTOP Insulation voltage: 2500VRMS Capacitance =45pF Inductance < 5nH
Specifications
SYMBOL PARAMETER CONDITIONS Value UNIT
VRRM Peak repetitive reverse
voltage
400 V
I FRM Peak working forward curren tp=5 s   F=1kHz
A
I F(RMS) RMS forward current sinusoidal; a = 1.57 50 A
IF(AV) Average forward current Tc = 100°C = 0.5 30 A
IFSM Peak non-repetitive forward
current
tp = 10 ms  Sinusoidal 350 A
Tstg storage temperature -40to +150
Tj Maximum operating junction temperature +150
Description
Packaged in ISOTOP,BYT230PIV-400 are intended for usein Switch ModePowerSupplies.
Parameters:
Technical/Catalog InformationBYT230PIV-400
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)400V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)30A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.5V @ 30A
Current - Reverse Leakage @ Vr35A @ 400V
Reverse Recovery Time (trr)100ns
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)