BZG03-C10
product image
BZG03-C10 Picture
SeekIC No. : 004306360 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZG03-C10
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
BZG03-C10 has seven features. The first one is glass passivated. The second one is high maximum operating temperature. The third one is it would have low leakage current. The fourth one is excellent stability. The fifth one is UL 94V-O classified plastic package. The sixth one is zener working voltage range from 10 to 270 V for 35 types. The seventh one is supplied in 12 mm embossed tape. That are all the main features.
Some absolute maximum ratings have been concluded into several points of BZG03-C10 as follow. The first one is about its total power dissipation which would be max 3.0W at 100°C would be max 1.25W at 50°C. The third one is about its non-repetitive peak reverse power dissipation which would be 600W at . The fourth one is about its storage temperature which would be from -65 to +175°C. The fifth one is about its junction temperature range which would be from -65 to +175°C. The sixth one is about its forward voltage which would be max 1.2V.
Also some electrical characteristics about BZG03-C10. The first one is about its working voltage which would be min 9.4V and nom 10V and max 10.6V. The second one is about its differential resistance which would be typ 2 and max 4. The third one is about its temperature coefficient which would be min 0.05 and max 0.09. The fourth one is about its test current which would be 50mA. The fifth one is about its reverse current at reverse voltage which would be max 7uA at 7.5V. The sixth one is about its thermal resistance from junction to tie-point which would be 25K/W. The seventh one is about its thermal resistance from junction to ambient which would be 100K/W. And so on. For more information please contact us.