BZG03C15
Zener Diodes ZR OVR TRANS SUPP
product image
BZG03C15 Picture
SeekIC No. : 00283148 Detail
BZG03C15: Zener Diodes ZR OVR TRANS SUPP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZG03C15
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Zener Voltage : 15 V Voltage Tolerance : 6 %
Power Dissipation : 1500 mW Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Maximum Zener Impedance : 5 Ohms Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMA
Packaging : Reel
Description
Voltage Temperature Coefficient :
Zener Current :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SMA
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 5 Ohms
Zener Voltage : 15 V
Voltage Tolerance : 6 %
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Power Dissipation : 1500 mW
Features:
• Standard Zener Breakdown Voltage − 15 V to 150 V
• Peak Power 600 Watts @ 100 ms
• ESD Rating of Class 3 (> 16 KV) per Human Body Model
• Response Time is Typically < 1.0 ns
• Flat Handling Surface for Accurate Placement
• Package Design for Top Slide or Bottom Circuit Board Mounting
• Low Profile Package
Specifications
Rating Symbol Value Unit
Peak Power Dissipation (Note 1) @ TL = 25°C, tP = 100 s PZSM 600 W
DC Power Dissipation @ TL = 75°C
Measured Zero Lead Length (Note 2)
Derate Above 75°C
Thermal Resistance from Junction to Lead
PD
RJL
1.5
W
mW/°C
°C/W
Forward Surge Current (Note 3) @ TA = 25°C IFSM 40 A
Operating and Storage Temperature Range TJ, Tstg −65 to +150 °C