BZG04-8V2
Features: · Glass passivated· High maximum operating temperature· Low leakage current· Excellent stability· UL 94V-O classified plastic package· Transient suppressor stand-off voltage range:8.2 to 220 V for 32 types· Shipped in 12 mm embossed tape.ApplicationApplications that are described herein ...
product image
BZG04-8V2 Picture
SeekIC No. : 004306429 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZG04-8V2
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
· Glass passivated
· High maximum operating temperature
· Low leakage current
· Excellent stability
· UL 94V-O classified plastic package
· Transient suppressor stand-off voltage range:8.2 to 220 V for 32 types
· Shipped in 12 mm embossed tape.
Application
Specifications
SYMBOL
PARAMETER
CONDITIONS
MIN.
MAX.
UNIT
PRSM
300
W
Tstg
storage temperature
-65
°C
Tj
junction temperature
-65
°C
Description
BZG04-8V2 has seven features. The first one is glass passivated. The second one is it would have high maximum operating temperature. The third one is it would have low leakage current. The fourth one is excellent stability. The fifth one is UL 94V-O classified plastic package. The sixth one is transient suppressor stand-off voltage range from 8.2 to 220V for 32 types. The seventh one is shipped in 12 mm embossed tape. That are all the main features.
Some limiting values have been concluded into several points of BZG04-8V2 as follow. The first one is about its non-repetitive peak reverse power dissipation which would be max 300W. The second one is about its storage temperature which would be from -65 to +175°C. The third one is about its junction temperature which would be from -65 to +175°C. The fourth one is about its forward voltage which would be max 1.2V. It should be noted that limiting values given are in accordance with the absolute maximum rating system (IEC 60134). Stress above one or more of the limiting values may cause permanent damage to the device.
Also some electrical characteristics about BZG04-8V2. The first one is about its reverse breakdown voltage which would be min 9.4V. The second one is about its temperature coefficient which would be min 0.05 and max 0.09. The third one is about its test current which would be 50mA. The fourth one is clamping voltage which would be max 14.8V at 20.3A. The fifth one is about its reverse current at stand-off voltage which would be max 20uA at 8.2V. The sixth one is about its thermal resistance from junction to tie-point which would be 25K/W. The seventh one is about its thermal resistance from junction to ambient which would be 100K/W. And so on. For more information please contact us.