BZG05C5V6TR
Zener Diodes 5.6 Volt 60W 5%
product image
BZG05C5V6TR Picture
SeekIC No. : 00270766 Detail
BZG05C5V6TR: Zener Diodes 5.6 Volt 60W 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZG05C5V6TR
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Zener Voltage : 5.6 V Voltage Tolerance : 7 %
Voltage Temperature Coefficient : 0.0225 %/K Power Dissipation : 1250 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA Maximum Zener Impedance : 7 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SMA-2 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Maximum Zener Impedance : 7 Ohms
Zener Voltage : 5.6 V
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA
Package / Case : SMA-2
Voltage Tolerance : 7 %
Power Dissipation : 1250 mW
Voltage Temperature Coefficient : 0.0225 %/K
Description
Features of the BZG05C5V6TR are:(1)glass passivated junction; (2)high reliability; (3)voltage range 3.3V to 100V; (4)Fits onto 5 mm SMD footpads; (5)wave and reflow solderable.Parameters can vary in different applications. All operating parameters must be validated for each customer application by the customer. Should the buyer use Vishay-Telefunken products for any unintended or unauthorized application, the buyer shall indemnify Vishay-Telefunken against all claims, costs, damages, and expenses, arising out of, directly or indirectly, any claim of personal damage, injury or death associated with such unintended or unauthorized use.
The absolute maximum ratings of the BZG05C5V6TR can be summarized as:(1)non repetitive peak surge power dissipation:60W;(2)junction temperature:150;(3)operating temperature:0 to 70;(4)power dissipation:3W.The products described in this document are designed, developed and manufactured as contemplated for general use, including without limitation, ordinary industrial use, general office use, personal use, and household use, but are not designed, developed and manufactured as contemplated (1) for any use that includes fatal risks or dangers that, unless extremely high safety is secured, could have a serious effect to the public, and could lead directly to death, personal injury, severe physical damage or other loss (i.e., nuclear reaction control in nuclear facility, aircraft flight control, air traffic control, mass transport control, medical life support system, missile launch control in weapon system), or (2) for any use where chance of failure is intolerable (i.e., submersible repeater and artificial satellite).