BZT52C6V2
Zener Diodes 6.2 Volt 410mW 5%
product image
BZT52C6V2 Picture
SeekIC No. : 00277244 Detail
BZT52C6V2: Zener Diodes 6.2 Volt 410mW 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BZT52C6V2
Mfg:
Taiwan Semiconductor
Quick Details
Zener Voltage : 6.2 V Voltage Tolerance : 5 %
Voltage Temperature Coefficient : 2.05 mV / C Power Dissipation : 500 mW
Maximum Reverse Leakage Current : 2.7 uA Maximum Zener Impedance : 10 Ohms
Maximum Operating Temperature : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOD-123 Packaging : Reel
Description
Zener Current :
Voltage Tolerance : 5 %
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Zener Voltage : 6.2 V
Power Dissipation : 500 mW
Maximum Zener Impedance : 10 Ohms
Package / Case : SOD-123
Maximum Reverse Leakage Current : 2.7 uA
Voltage Temperature Coefficient : 2.05 mV / C