C2225C623KDRACTU
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 100volts 0.062uF 10% X7R
product image
C2225C623KDRACTU Picture
SeekIC No. : 00888753 Detail
C2225C623KDRACTU: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 100volts 0.062uF 10% X7R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
C2225C623KDRACTU
Mfg:
Kemet
Quick Details
Capacitance : 0.062 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 1 KVolts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 2225 Case Code - mm : 5763
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : High Voltage MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Voltage Rating : 1 KVolts
Product : High Voltage MLCCs
Case Code - in : 2225
Case Code - mm : 5763
Capacitance : 0.062 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationC2225C623KDRACTU
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.062F
Voltage - Rated 1000V (1kV)
Tolerance±10%
Package / Case2225 (5664 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C