CC1000-RTB1
RF Transceiver S-Chip Very L-POW RF
product image
CC1000-RTB1 Picture
SeekIC No. : 00614771 Detail
CC1000-RTB1: RF Transceiver S-Chip Very L-POW RF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CC1000-RTB1
Mfg:
Texas Instruments
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Maximum Data Rate : 76.8 Kbps Modulation Format : FSK
Output Power : - 20 dBm to 10 dBm Operating Supply Voltage : 2.1 V to 3.6 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C Interface Type : 3-Wire
Package / Case : TSSOP-28 Packaging : Tube
Description
Frequency Range :
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Packaging : Tube
Operating Supply Voltage : 2.1 V to 3.6 V
Output Power : - 20 dBm to 10 dBm
Maximum Data Rate : 76.8 Kbps
Modulation Format : FSK
Interface Type : 3-Wire
Package / Case : TSSOP-28
Features:
• True single chip UHF RF transceiver
• Very low current consumption
• Frequency range 300 1000 MHz
• Integrated bit synchroniser
• High sensitivity (typical -110 dBm at 2.4 kBaud)
• Programmable output power 20 to 10 dBm
• Small size (TSSOP-28 or UltraCSP™ package)
• Low supply voltage (2.1 V to 3.6 V)
• Very few external components required
• No external RF switch / IF filter required
• RSSI output
• Single port antenna connection
• FSK data rate up to 76.8 kBaud
• Complies with EN 300 220 and FCC
CFR47 part 15
• Programmable frequency in 250 Hz
steps makes crystal temperature drift
compensation possible without TCXO
• Suitable for frequency hopping protocols
• Development kit available
• Easy-to-use software for generating the
CC1000 configuration data
Application
• Very low power UHF wireless data
transmitters and receivers
• 315 / 433 / 868 and 915 MHz ISM/SRD
band systems
• RKE Two-way Remote Keyless Entry
• Home automation
• Wireless alarm and security systems
• AMR Automatic Meter Reading
• Low power telemetry
• Game Controllers and advanced toys
Pinout
  Connection Diagram
Specifications
Parameter Min. Max. Units
Supply voltage, VDD -0.3 5.0 V
Voltage on any pin -0.3 VDD+0.3,
max 5.0
V
Input RF level 10 dBm
Storage temperature range
(TSSOP)
-50 150 °C
Shelf life (UltraCSP™) 1 year Room temperature and oxygen
free cabinet
Reflow soldering temperature
(TSSOP)
260 °C IPC/JEDEC J-STD-020C
Peak reflow soldering temperature
(UltraCSP™)
255 °C IPC/JEDEC J-STD-020C
Description
Features of the CC1000-RTB1 are:(1)excellent receiver selectivity and blocking performance; (2)high sensitivity (.110 dBm at 1.2 kBaud); (3)programmable data rate up to 500 kBaud; (4)programmable output power up to 10 dBm for all supported frequencies; (5)frequency range: 300 - 348 MHz, 391 - 464 MHz and 782 - 928 MHz; (6)digital RSSI / LQI support;(7)wide supply voltage range (2.0V - 3.6V);(8)RoHS compliant 6x6 mm QLP36 package;(9)two USARTs;(10)16-bit timer with DSM mode.
The absolute maximum ratings of the CC1000-RTB1 can be summarized as:(1)supply voltage (VDD):-0.3 to 3.9 V;(2)voltage on any digital pin:-0.3 to VDD+0.3,max 3.9 V;(3)voltage on the pins RF_P, RF_N and DCOUPL:-0.3 to 2.0 V;(4)voltage ramp-up rate:120 kV/s;(5)input RF level:10 dBm;(6)storage temperature range:-50 to 150 °C;(7)solder reflow temperature:260 °C. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the CC1000-RTB1, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
CC1000 is a true single-chip UHF transceiver designed for very low power and very low voltage wireless applications. The circuit is mainly intended for the ISM (Industrial, Scientific and Medical) and SRD (Short Range Device) frequency bands at 315, 433, 868 and 915 MHz, but can easily be programmed for operation at other frequencies in the 300-1000 MHz range.
Parameters:
Technical/Catalog InformationCC1000-RTB1
VendorTexas Instruments
CategoryRF and RFID
Modulation or ProtocolFSK
ApplicationsAMR, ISM, RKE, SRD
Current - Receiving9.6mA
Current - Transmitting26.7mA
Features-
Frequency300MHz ~ 1GHz
Data Rate - Maximum76.8 kBaud
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Output Power-20dBm ~ 10dBm
Package / Case28-TSSOP
PackagingTube
Voltage - Supply2.1 V ~ 3.6 V