CF453215-1R2K
Power Inductors 1.2uH 10% MultiLayer High Current
product image
CF453215-1R2K Picture
SeekIC No. : 001203502 Detail
CF453215-1R2K: Power Inductors 1.2uH 10% MultiLayer High Current
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CF453215-1R2K
Quick Details
Inductance : 1.2 uH Tolerance : 10 %
Maximum DC Current : 430 mAmps Maximum DC Resistance : 0.55 Ohms
Self Resonant Frequency : 80 MHz Q Minimum : 50
Dimensions : 3.2 mm W x 4.5 mm L x 1.5 mm H Termination Style : SMD/SMT
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 10 %
Q Minimum : 50
Inductance : 1.2 uH
Maximum DC Current : 430 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.55 Ohms
Self Resonant Frequency : 80 MHz
Dimensions : 3.2 mm W x 4.5 mm L x 1.5 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationCF453215-1R2K
VendorBourns Inc.
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1.2H
Tolerance±10%
PackagingTape & Reel (TR)
TypeFerrite Core
Current 430mA
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq50 @ 7.96MHz
Self Resonant Freq80MHz
DC Resistance (DCR)550.0 mOhm Max