CSX750PCC29.4912M-UT
OSCILLATOR 29.4912 MHZ SMT
product image
CSX750PCC29.4912M-UT Picture
SeekIC No. : 003418836 Detail
CSX750PCC29.4912M-UT: OSCILLATOR 29.4912 MHZ SMT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CSX750PCC29.4912M-UT
Quick Details
Series: CSX750P Manufacturer: Citizen Finetech Miyota
Type: XO (Standard) Frequency: 29.4912MHz
Function: Tri-State (Output Enable) Output: CMOS, TTL
Maximum DC Collector Current : 60 A Voltage - Supply: 5V
Frequency Stability: ±100ppm Operating Temperature: -20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max): 45mA Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount Size / Dimension: 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height: 0.063" (1.60mm) Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Description
Type: XO (Standard)
Function: Tri-State (Output Enable)
Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount
Size / Dimension: 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Package / Case: 4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Voltage - Supply: 5V
Operating Temperature: -20°C ~ 70°C
Packaging: Tape & Reel (TR)
Frequency: 29.4912MHz
Frequency Stability: ±100ppm
Height: 0.063" (1.60mm)
Current - Supply (Max): 45mA
Manufacturer: Citizen Finetech Miyota
Output: CMOS, TTL
Series: CSX750P
Parameters:
Technical/Catalog InformationCSX750PCC29.4912M-UT
VendorCitizen Finetech Miyota (VA)
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency29.4912MHz
Package / CaseSMD 7mm x 5mm
PackagingCut Tape (CT)
Supply Voltage5V
TypeStandard
Frequency Stability±100ppm
Supply Current45mA