CY62157DV20
Features: • Very high speed: 55 ns• Wide voltage range: 1.65V to 2.2V• Pin compatible with CY62157CV18• Ultra low active power-Typical active current: 1 mA @ f = 1 MHz-Typical active current: 10 mA @ f = fmax• Ultra low standby power• Easy memory expansion with ...
product image
CY62157DV20 Picture
SeekIC No. : 004319448 Detail
CY62157DV20: Features: • Very high speed: 55 ns• Wide voltage range: 1.65V to 2.2V• Pin compatible with CY62157CV18• Ultra low active power-Typical active current: 1 mA @ f = 1 MHz-Typica...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY62157DV20
Description
Features:
• Very high speed: 55 ns
• Wide voltage range: 1.65V to 2.2V
• Pin compatible with CY62157CV18
• Ultra low active power
-Typical active current: 1 mA @ f = 1 MHz
-Typical active current: 10 mA @ f = fmax
• Ultra low standby power
• Easy memory expansion with CE1, CE2 andOE features
• Automatic power-down when deselected
• CMOS for optimum speed/power
• Packages offered in a 48-ball FBGA
Specifications
(Above which the useful life may be impaired. For user guidelines, not tested.)
Storage Temperature .................................65°C to +150°C
Ambient Temperature with
Power Applied.............................................55°C to +125°C
Supply Voltage to Ground Potential .−0.2V to VCCMAX + 0.2V
DC Voltage Applied to Outputs
in High-Z State[4] ................................... −0.2V to VCC + 0.2V
DC Input Voltage[4] ................................ −0.2V to VCC + 0.2V
Output Current into Outputs (LOW)............................. 20 mA
Static Discharge Voltage.......................................... > 2001V
(per MIL-STD-883, Method 3015)
Latch-up Current .................................................... > 200 mA