CY7C1049DV33-10ZSXI
SRAM 4M FAST ASYNC HI SPD IND
product image
CY7C1049DV33-10ZSXI Picture
SeekIC No. : 00471013 Detail
CY7C1049DV33-10ZSXI: SRAM 4M FAST ASYNC HI SPD IND
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY7C1049DV33-10ZSXI
Mfg:
Cypress Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Memory Size : 4 Mbit Organization : 512 K x 8
Access Time : 10 ns Supply Voltage - Max : 3.6 V
Supply Voltage - Min : 3 V Maximum Operating Current : 10 mA
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : TSOP-44
Packaging : Tray
Description
Packaging : Tray
Organization : 512 K x 8
Mounting Style : SMD/SMT
Access Time : 10 ns
Supply Voltage - Max : 3.6 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Package / Case : TSOP-44
Memory Size : 4 Mbit
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Supply Voltage - Min : 3 V
Maximum Operating Current : 10 mA
Description
The absolute maximum ratings of the CY7C1049DV33-10ZSXI can be summarized as:(1)Storage Temperature: -65°C to +150°C;(2)Ambient Temperature with Power Applied: -55°C to +125°C;(3)Supply Voltage on VCC to Relative GND:0.3V to +4.6V;(4)DC Voltage Applied to Outputs in High-Z State: -0.3V to VCC + 0.3V;(5)DC Input Voltage: -0.3V to VCC + 0.3V;(6)Current into Outputs (LOW): 20 mA;(7)Static Discharge Voltage: >2001 V;(8)Latch-up Current: >200 mA.
The electrical characteristics of the CY7C1049DV33-10ZSXI can be summarized as:(1)Output HIGH Voltage: 2.4 V;(2)Output LOW Voltage: 0.4 V;(3)Input HIGH Voltage: 2.0 to VCC + 0.3 V;(4)Input LOW Voltage:0.3 to 0.8 V;(5)Input Leakage Current:1 to +1 A. If you want to know more information such as the electrical characteristics about CY7C1049DV33-10ZSXI, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationCY7C1049DV33-10ZSXI
VendorCypress Semiconductor Corp
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size4M (512K x 8)
Speed10ns
InterfaceParallel
Package / Case44-TSOP II
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C