CY7C1312BV18-200BZXC
SRAM 1Mx18 1.8V DDR II SRAM
product image
CY7C1312BV18-200BZXC Picture
SeekIC No. : 00474600 Detail
CY7C1312BV18-200BZXC: SRAM 1Mx18 1.8V DDR II SRAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
CY7C1312BV18-200BZXC
Mfg:
Cypress Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Memory Size : 18 Mbit Access Time : 0.45 ns
Supply Voltage - Max : 1.9 V Supply Voltage - Min : 1.7 V
Maximum Operating Current : 550 mA Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : FBGA
Description
Organization :
Packaging :
Mounting Style : SMD/SMT
Access Time : 0.45 ns
Supply Voltage - Max : 1.9 V
Supply Voltage - Min : 1.7 V
Maximum Operating Temperature : + 70 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Memory Size : 18 Mbit
Maximum Operating Current : 550 mA
Package / Case : FBGA
Parameters:
Technical/Catalog InformationCY7C1312BV18-200BZXC
VendorCypress Semiconductor Corp
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Memory TypeSRAM - Synchronous
Memory Size18M (1M x 18)
Speed200MHz
InterfaceParallel
Package / Case165-FBGA
PackagingTray
Voltage - Supply1.7 V ~ 1.9 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C