DCM202T200AC2B
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 200V 2000uF Case 1.375 x 4.125in
product image
DCM202T200AC2B Picture
SeekIC No. : 00748977 Detail
DCM202T200AC2B: Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 200V 2000uF Case 1.375 x 4.125in
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
DCM202T200AC2B
Mfg:
Cornell Dubilier
  • Qty
  • 0~7
Quick Details
Capacitance : 2000 uF Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 200 Volts Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Series : DCM Diameter : 35 mm (1.375 in)
Length : 105 mm (4.125 in) Lead Spacing : 12.7 mm (0.5 in)
Product : Computer Grade Electrolytic Capacitors
Description
ESR :
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Diameter : 35 mm (1.375 in)
Lead Spacing : 12.7 mm (0.5 in)
Tolerance : - 10 %, + 50 %
Voltage Rating : 200 Volts
Length : 105 mm (4.125 in)
Series : DCM
Capacitance : 2000 uF