ECS-2200B-250
OSC 25.000 MHZ 5.0V 1/2 SIZE
product image
ECS-2200B-250 Picture
SeekIC No. : 003419980 Detail
ECS-2200B-250: OSC 25.000 MHZ 5.0V 1/2 SIZE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ECS-2200B-250
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: ECS-2200 Manufacturer: ECS Inc
Type: XO (Standard) Frequency: 25MHz
Function: Tri-State (Output Enable) Output: HCMOS, TTL
Voltage - Supply: 5V Frequency Stability: ±50ppm
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C Packaging : Tray
Current - Supply (Max): 25mA Ratings: -
Mounting Type: Through Hole Size / Dimension: 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Height: 0.213" (5.40mm) Package / Case: 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Description
Type: XO (Standard)
Function: Tri-State (Output Enable)
Output: HCMOS, TTL
Frequency Stability: ±50ppm
Ratings: -
Voltage - Supply: 5V
Current - Supply (Max): 25mA
Manufacturer: ECS Inc
Frequency: 25MHz
Operating Temperature: 0°C ~ 70°C
Mounting Type: Through Hole
Packaging: Bulk
Size / Dimension: 0.520" L x 0.520" W (13.20mm x 13.20mm)
Package / Case: 8-DIP, 4 Leads (Half Size, Metal Can)
Height: 0.213" (5.40mm)
Series: ECS-2200
Parameters:
Technical/Catalog InformationECS-2200B-250
VendorECS Inc
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency25MHz
Package / CaseHalf Size (8-DIP - 4-Pin)
PackagingBulk
Supply Voltage5V
TypeStandard
Frequency Stability±50ppm
Supply Current25mA