EMVE100ADA101MF55G
CAP ALUM 100UF 10V 20% SMD
product image
EMVE100ADA101MF55G Picture
SeekIC No. : 002910944 Detail
EMVE100ADA101MF55G: CAP ALUM 100UF 10V 20% SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
EMVE100ADA101MF55G
  • Qty
  • 0~5
  • 5~10
Quick Details
Series: Alchip™ MVE Manufacturer: United Chemi-Con
Capacitance: 100µF Voltage Rating: 10V
Dimensions : 9.8 mm L x 4 mm W x 3 mm H Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Features: General Purpose Ripple Current: 69mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: Radial, Can - SMD
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm) Height - Seated (Max): 0.205" (5.20mm)
Lead Spacing: - Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Description
Tolerance: ±20%
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Capacitance: 100µF
Voltage Rating: 10V
Size / Dimension: 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: Radial, Can - SMD
Lead Spacing: -
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Lifetime @ Temp.: 1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature: -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size: 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Manufacturer: United Chemi-Con
Height - Seated (Max): 0.205" (5.20mm)
Series: Alchip™ MVE
Ripple Current: 69mA