ESMG100ELL101ME11D
CAP ALUM 100UF 10V 20% RADIAL
product image
ESMG100ELL101ME11D Picture
SeekIC No. : 002920255 Detail
ESMG100ELL101ME11D: CAP ALUM 100UF 10V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ESMG100ELL101ME11D
Quick Details
Series: SMG Manufacturer: United Chemi-Con
Capacitance: 100µF Voltage Rating: 10V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Features: General Purpose Ripple Current: 146mA
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm) Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Lead Spacing: 0.079" (2.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max): 0.433" (11.00mm)
Surface Mount Land Size: -
Capacitance: 100µF
Voltage Rating: 10V
Packaging: Bulk
Lead Spacing: 0.079" (2.00mm)
Manufacturer: United Chemi-Con
Series: SMG
Ripple Current: 146mA