ESMG100ELL103MN25S
CAP ALUM 10000UF 10V 20% RADIAL
product image
ESMG100ELL103MN25S Picture
SeekIC No. : 002920256 Detail
ESMG100ELL103MN25S: CAP ALUM 10000UF 10V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ESMG100ELL103MN25S
Quick Details
Series: SMG Manufacturer: United Chemi-Con
Capacitance: 10000µF Voltage Rating: 10V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Features: General Purpose Ripple Current: 2.41A
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.787" Dia (20.00mm) Height - Seated (Max): 0.984" (25.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size: -
Voltage Rating: 10V
Packaging: Bulk
Height - Seated (Max): 0.984" (25.00mm)
Capacitance: 10000µF
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension: 0.787" Dia (20.00mm)
Manufacturer: United Chemi-Con
Series: SMG
Ripple Current: 2.41A