ESMG250ELL472MN25S
CAP ALUM 4700UF 25V 20% RADIAL
product image
ESMG250ELL472MN25S Picture
SeekIC No. : 002908267 Detail
ESMG250ELL472MN25S: CAP ALUM 4700UF 25V 20% RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ESMG250ELL472MN25S
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: SMG Manufacturer: United Chemi-Con
Capacitance: 4700µF Voltage Rating: 25V
Dimensions : 196 mm L x 12.5 mm W Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Features: General Purpose Ripple Current: 2.42A
ESR (Equivalent Series Resistance): - Impedance: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: Radial, Can
Size / Dimension: 0.787" Dia (20.00mm) Height - Seated (Max): 0.984" (25.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm) Surface Mount Land Size: -
Description
Tolerance: ±20%
Lifetime @ Temp.: 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Features: General Purpose
ESR (Equivalent Series Resistance): -
Impedance: -
Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial, Can
Surface Mount Land Size: -
Voltage Rating: 25V
Packaging: Bulk
Capacitance: 4700µF
Height - Seated (Max): 0.984" (25.00mm)
Lead Spacing: 0.394" (10.00mm)
Ripple Current: 2.42A
Size / Dimension: 0.787" Dia (20.00mm)