FBA08A12M1BS
FAN 12VDC W 80MM HYDROWAVE
product image
FBA08A12M1BS Picture
SeekIC No. : 003441313 Detail
FBA08A12M1BS: FAN 12VDC W 80MM HYDROWAVE
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FBA08A12M1BS
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: FBA Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Fan Type: Tubeaxial Size / Dimension: Square - 80mm L x 80mm H x 25.5mm W
Voltage - Rated: 12VDC Power (Watts): 1.49W
Features: Locked Rotor Sensor RPM: 2450 RPM
Noise: 28 dB Static Pressure: 0.099 in H2O (24.6 Pa)
Package / Case : SOP-20 Air Flow: 32.1 CFM (0.909m³/min)
Termination: 3 Wire Leads Bearing Type: Hydro-wave (HWB)
Description
Fan Type: Tubeaxial
Voltage - Rated: 12VDC
Operating Temperature: 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Size / Dimension: Square - 80mm L x 80mm H x 25.5mm W
Bearing Type: Hydro-wave (HWB)
Power (Watts): 1.49W
RPM: 2450 RPM
Noise: 28 dB
Static Pressure: 0.099 in H2O (24.6 Pa)
Air Flow: 32.1 CFM (0.909m³/min)
Series: FBA
Termination: 3 Wire Leads
Features: Locked Rotor Sensor
Parameters:
Technical/Catalog InformationFBA08A12M1BS
VendorNMB Technologies Corporation
CategoryFans
Voltage - Rated 12VDC
Power (Watts)1.49W
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25.4mm W