FBA08A24M1A
FAN 24VDC 1.70W 80MM FBA HYDRO
product image
FBA08A24M1A Picture
SeekIC No. : 003441282 Detail
FBA08A24M1A: FAN 24VDC 1.70W 80MM FBA HYDRO
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FBA08A24M1A
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: FBA Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Fan Type: Tubeaxial Size / Dimension: Square - 80mm L x 80mm H x 25.5mm W
Voltage - Rated: 24VDC Power (Watts): 1.70W
Features: - RPM: 2450 RPM
Noise: 28 dB Static Pressure: 0.099 in H2O (24.6 Pa)
Package / Case : SOP-20 Air Flow: 32.1 CFM (0.909m³/min)
Termination: 2 Wire Leads Bearing Type: Hydro-wave (HWB)
Description
Fan Type: Tubeaxial
Features: -
Termination: 2 Wire Leads
Operating Temperature: 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Power (Watts): 1.70W
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Size / Dimension: Square - 80mm L x 80mm H x 25.5mm W
Bearing Type: Hydro-wave (HWB)
RPM: 2450 RPM
Noise: 28 dB
Static Pressure: 0.099 in H2O (24.6 Pa)
Air Flow: 32.1 CFM (0.909m³/min)
Series: FBA
Voltage - Rated: 24VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationFBA08A24M1A
VendorNMB Technologies Corporation
CategoryFans, Thermal Management
Voltage - Rated 24VDC
Power (Watts)1.7W
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25.4mm W