FBK04F12US
FAN 40X20MM 12 VOLT W/LOCKED R
product image
FBK04F12US Picture
SeekIC No. : 003439508 Detail
FBK04F12US: FAN 40X20MM 12 VOLT W/LOCKED R
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FBK04F12US
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: FBK Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Fan Type: Tubeaxial Size / Dimension: Square - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Voltage - Rated: 12VDC Power (Watts): 2.04W
Features: Locked Rotor Sensor RPM: 9500 RPM
Noise: 42 dB(A) Static Pressure: 0.472 in H2O (117.6 Pa)
Package / Case : SOP-20 Air Flow: 9.2 CFM (0.260m³/min)
Termination: 3 Wire Leads Bearing Type: Ball
Description
Fan Type: Tubeaxial
Voltage - Rated: 12VDC
Operating Temperature: 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Bearing Type: Ball
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Termination: 3 Wire Leads
Size / Dimension: Square - 40mm L x 40mm H x 20mm W
RPM: 9500 RPM
Features: Locked Rotor Sensor
Power (Watts): 2.04W
Noise: 42 dB(A)
Air Flow: 9.2 CFM (0.260m³/min)
Static Pressure: 0.472 in H2O (117.6 Pa)