FBL08A12H1A
FAN 12VDC 2.08W 80MM
product image
FBL08A12H1A Picture
SeekIC No. : 003439947 Detail
FBL08A12H1A: FAN 12VDC 2.08W 80MM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
FBL08A12H1A
Quick Details
Series: FBL Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Fan Type: Tubeaxial Size / Dimension: Square - 80mm L x 80mm H x 25.5mm W
Voltage - Rated: 12VDC Power (Watts): 2.08W
Features: - RPM: 2950 RPM
Noise: 32 dB Static Pressure: 0.149 in H2O (37.1 Pa)
Package / Case : SOP-20 Air Flow: 39.6 CFM (1.12m³/min)
Termination: 2 Wire Leads Bearing Type: Hydro-wave (HWB)
Description
Fan Type: Tubeaxial
Voltage - Rated: 12VDC
Features: -
Termination: 2 Wire Leads
Operating Temperature: 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Series: FBL
Manufacturer: NMB Technologies Corporation
Size / Dimension: Square - 80mm L x 80mm H x 25.5mm W
Power (Watts): 2.08W
RPM: 2950 RPM
Noise: 32 dB
Static Pressure: 0.149 in H2O (37.1 Pa)
Air Flow: 39.6 CFM (1.12m³/min)
Bearing Type: Hydro-wave (HWB)
Parameters:
Technical/Catalog InformationFBL08A12H1A
VendorNMB Technologies Corporation
CategoryFans, Thermal Management
Voltage - Rated 12VDC
Power (Watts)2.08W
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H x 25.4mm W